Krótka historia, lata 2021-23
Schola Dorosłych to działający przy Parafii NMP Matki Kościoła w Chojnie zespół wokalno-instrumentalny. Powstał w marcu roku 2021 z inicjatywy Ani Skiby, z pomocą Marii Rebelki i ze wsparciem ks. Andrzeja Galanta, z wyznaczonym wówczas celem: oprawy i uczestnictwa w Triduum Paschalnym w kościele parafialnym, które miało miejsce w dniach 9-11 kwietnia 2020 roku. Gdy podjęliśmy to pierwsze wyzwanie, już przy nim pozostaliśmy. Odtąd każdego roku zespół uczestniczy w najważniejszych świętach kościelnych, takich jak Wielki Tydzień i Wielkanoc, Pasterka i Boże Narodzenie, Święta Maryjne, Odpusty Parafialne, a także w oprawach Mszy Świętych w całym roku liturgicznym.
W roku 2022 Schola została zaproszona przez Ks. Dziekana Janusza Mieszkowskiego do przygotowania oprawy muzycznej Nabożeństwa Ekumenicznego w ramach dorocznych Dni Integracji i Ekumenizmu. Nabożeństwo katolików i protestantów odbywało się w Kościele Mariackim w Chojnie, tam też zaśpiewaliśmy pieśni, psalmy i hymny w języku polskim i łacińskim.
W roku 2023, również na zaproszenie Księdza Dziekana, śpiewając kolędy poprowadziliśmy Orszak Trzech Króli, który przemierzył centrum Chojny. Podobne zaproszenie otrzymała Schola także na rok 2024.

Cel – śpiewać na chwałę Pana
W Scholi zgłębiamy i zapoznajemy się z bogactwem muzyki religijnej i sakralnej w jej warstwie tekstowej i muzycznej. W ramach naszych możliwości opracowujemy pieśni we własnych aranżacjach, starając się nie tylko wykonać je poprawnie, ale i nadać im nasz własny rys i brzmienie, ukazać muzyczną żywotność i barwność polskiej muzyki religijnej. Tak przygotowany materiał muzyczny jest wykonywany podczas Mszy Świętych jako ich oprawa.
Oczywiście główny cel to śpiew i muzykowanie na chwałę Panu, to On stoi w centrum uwagi i daje nam siłę i motywację do pracy. Muzykowanie w ramach liturgii pozwala głębiej wejść w jej teologiczny sens, bardziej zbliżyć się z Panem Bogiem. Wiernym zaś ułatwia zrozumienie Słowa Bożego zawartego np. w Psalmach, przyswojenie treści teologicznych objaśnianych tekstami pieśni, wykonywanych zgodnie z Kalendarzem Liturgicznym.
Stąd cel wymierny, do którego dążymy, to oprawa muzyczna przynajmniej trzech Mszy Świętych w miesiącu: wieczornej sobotniej o 19.00 i obu niedzielnych – o 9.00 i 13.00. To trudne zadanie, bo mamy rodziny, obowiązki zawodowe, jesteśmy mamusiami z malutkimi dziećmi, babciami, żonami, mężami, ojcami. Trudno jest zebrać siły i wygospodarować czas, by po wypełnieniu codziennych obowiązków spotykać się jeszcze na próbach. Ale … z pomocą Bożą i Ks. Proboszcza – dajemy radę.

Sprawy organizacyjne
Obecny skład Scholi to wokaliści:
Katarzyna Cieślik, Weronika Łyczko, Joanna Murmyło, Maria Rebelka, Anna Skiba, Sebastian Ułasowicz
oraz akompaniatorzy-wokaliści:
Marek Jakubiszyn (keyboard, wokal) i Sławomir Błęcki (gitara klasyczna, wokal).
Struktura Scholi jest demokratyczna, każdy może do niej wnieść swój wkład, pomysły, propozycje. Jednocześnie ci, którzy mają większe doświadczenie w określonych obszarach, biorą za nie większą odpowiedzialność.
I tak p. Maria Rebelka z pomocą p. Anny Skiby czuwają nad wyborem pieśni, by były one dopasowane do kalendarza liturgicznego, odnosiły do treści przekazywanych w czytaniach.
Natomiast Sławomir Błęcki czuwa nad jakością opracowania i interpretacji muzycznej.
Ale, jak rzekło się powyżej, zespół jest organizmem demokratycznym, opinia i aktywność każdego z uczestników jest ważna i pożądana i każdy z nich wniósł swój wkład nie do przecenienia w życie zespołu. Wspólne muzykowanie na chwałę Panu, wchodzenie z Nim w relację poprzez muzyczną modlitwę, pomaga zarazem zbliżyć do siebie członków Scholi, wejść w przyjacielskie relacje międzyludzkie. Ta forma muzykowania naprawdę sprawia radość uczestnikom i wg opinii parafian, sprawia przyjemność także im. To cieszy i mobilizuje do dalszej pracy.
Próby muzyczne zespołu to zawsze czas owocnej pracy i spotkania z sobą i Panem Bogiem, czas burzy mózgów, poszukiwania najwłaściwszej muzycznej formy przekazu wybranych pieśni. To możliwość oderwania się od codziennych obowiązków, nabrania dystansu, oddechu.
Próby Scholi odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach od 17.30 do 21.00 na chórze kościoła parafialnego.
Wszystkich chętnych zachęcamy do przełamania nieśmiałości i przyjścia do nas, zapraszamy do Scholi.
Autor: S.Błęcki
Galeria Scholi: