Parafia p.w. NMP

Matki Kościoła
w Chojnie

Parafia p.w. NMP
Matki Kościoła
w Chojnie

Stabat Mater autorstwa Giovanni Battisty Pergolesiego w kościele NMP Matki Kościoła

W dniu 9 marca 2025 roku w kościele parafialnym miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczne. Troje artystów, Joanna Żelazny- sopran, Agata Kuczmera – mezzosopran oraz Maciej Skowronek – organy, wykonało dla nas utwór Stabat Mater włoskiego  kompozytora Giovanni Battisty Pergolesiego.

Giovanni Battista Pergolesi, włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku, właściwie Giovanni Battista Draghi, urodził się 4 stycznia 1710 roku w Jesi w regionie Ankony. Jego rodzicami byli Francesco Andrea Draghi i Anna Vittoria Giorgi. Miał dwóch braci i siostrę, ale wszyscy oni zmarli w dzieciństwie. Przyszły kompozytor cierpiał z powodu deformacji lewej nogi, prawdopodobnie wsputek przebycia polio. Pierwsze wykształcenie muzyczne odebrał w Jesi (organy i skrzypce), następnie dzięki mecenatowi margrabiego Carla Marii Pianettiego został wysłany do konserwatorium w Neapolu, gdzie później powstała większość jego kompozycji. Jednym z jego tamtejszych nauczycieli był kompozytor Francesco Durante. Pergolesiego zalicza się do grona twórców opery komicznej.

W 1736 roku, kiedy zaczął podupadać na zdrowiu osiadł w klasztorze w Pozzouli, gdzie skomponował utwór Salve Regina oraz inne dzieło, które przyniosło mu trwałą sławę – Stabat Mater. Zmarł na gruźlicę 16 marca 1736 roku w Pozzuoli, w wieku zaledwie 26 lat, został pochowany w tamtejszej katedrze.

Stabat Mater został skomponowany przez 26-letniego kompozytora na sopran i alt, I i II skrzypce, altówkę i basso continuo.

Autograf dzieła przechowywany jest w opactwie benedyktyńskim na Monte Cassino. Stabat Mater jest z pewnością dziełem Pergolesiego, ponieważ zachował się rękopis napisany jego ręką. Utwór został skomponowany dla neapolitańskiego bractwa Cavalieri della Vergine dei Dolori di San Luigi al Palazzo. Pergolesi stworzył go podczas swojej ostatniej choroby na gruźlicę w klasztorze franciszkanów w Pozzuoli i ukończył go na krótko przed śmiercią.

Stabat Mater jest jednym z najbardziej znanych utworów sakralnych Pergolesiego i zyskał ogomną popularność po śmierci kompozytora. Jean-Jacques Rousseau docenił to dzieło, chwaląc otwierającą je część jako „najdoskonalszy i najbardziej wzruszający duet, jaki wyszedł spod pióra jakiegokolwiek komozytora”. Powstało wiele adaptacji dzieła, dokonali ich min. Giovanni Paisiello, który rozszerzył akompaniament orkiestrowy czy Joseph Eybler, który dodał chór, aby zastąpić niektóre duety. Choć dzieło miało też krytyków jest z pewnością jednym z wybitnych przykładów XVIII-wiecznej muzyki sakralnej.

Dzięki trójce szczecińskich artystów mogliśmy poznać te muzyczną perłę włoskiego baroku.

 

sł.bł.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Battista_Pergolesi

https://en.wikipedia.org/wiki/Stabat_Mater_(Pergolesi)