W niedzielę 18 lutego 2024 roku o godz. 15.00 w kościele parafialnym NMP Matki Kościoła w Chojnie-Lotnisko miała miejsce Msza Święta, a w jej trakcie ważne i piękne uroczystości. Gościem naszej parafii był Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga. Pasterz naszej Archidiecezji przybył, by odprawić Mszę Świętą oraz poświęcić nowe Tabernakulum, Krzyż oraz Tablicę upamiętniającą więźniarki obozu koncentracyjnego Konzentrationslager (KL) Ravensbrück z czasów II Wojny Światowej, które straciły tu zdrowie i życie.
Filia obozu zlokalizowana była w Chojnie (wtedy Königsberg in der Neumark) na obszarze niemieckiego lotniska wojskowego, dziś stanowiącego dzielnicę mieszkalną miasta. Część baraków königsberskiego obozu znajdowała się w linii prostej około 200-300 metrów od miejsca, gdzie obecnie budowany jest kościół parafialny. Kobiety osadzone w obozie pochodziły z wielu krajów Europy, m.in. z Polski (około 500) i Francji (około 200), stąd udział w uroczystości min. Konsula Honorowego Republiki Francuskiej. Polki były w znacznej liczbie przewiezione z Warszawy, po zakończeniu Powstania Warszawskiego.
Poświęcenie nowego Krzyża i Tabernakulum, zaproszeni goście
Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godz. 15.00. Po przywitaniu dostojnego gościa przez zgromadzonych, dokonał on w trakcie wybrzmiewania pieśni „Krzyżu Chrystusa” najpierw uroczystego poświęcenia nowego Krzyża, umieszczonego nad Tabernakulum. Nowe Tabernakulum zostało poświęcone po Komunii św.
Następnie Ksiądz Proboszcz Andrzej Galant, jako gospodarz parafii, powitał wszystkich licznie zgromadzonych wiernych oraz gości. Poza wymienionym już Ks. Arcybiskupem znaleźli się wśród nich min.:
Konsul honorowy republiki Francuskiej w Szczecinie dr hab. Pierre-Frederic Weber;
Starosta Powiatu Gryfińskiego Wojciech Konarski;
Burmistrz Chojny Barbara Rawecka;
Księża Dekanatu Chojna;
Samorządowcy, w tym Radni Rady Miejskiej w Chojnie na czelez jej Przewodniczącym Radosławem Karwanem;
Dr Reinhard Schmook, dyrektor Muzeum w Bad Freienwalde, członek Zarządu Fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie;
Dr Paweł Migdalski, przedstawiciel Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Kierownik Zespołu Badań nad Dziejami Pomorza oraz Z-ca Dyrektora Międzynarodowego Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych w Kulicach;
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Terra Incognita” w Chojnie;
Przedstawiciele Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia „Stratus” w Chojnie;
Przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko”;
Przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalnego „DieBrücke”, Państwo Gudrun i Siegfried Eger;
Uczniowie i Poczty sztandarowe chojeńskich szkół;
Nauczyciele, regionaliści, samorządowcy.
Następnie rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa z udziałem kapłanów naszego dekanatu i diecezji.
Przesłanie Bożej Miłości
W kazaniu wygłoszonym w trakcie mszy, Ks. Arcybiskup zwrócił uwagę na znaczenie, jakie w ludzkim życiu niesie wiara w Boga uobecnionego w Tabernakulum i uwidocznionego na Krzyżu. Odniósł tę myśl do losu więźniarek obozu koncentracyjnego. Krzyż Chrystusa dawał im siłę, by przetrwać w zmaganiach z cierpieniem fizycznym, i dotkliwszym od fizycznego, cierpieniem zadawanym poprzez odebranie ludzkiej godności. W skrajnie nieludzkich warunkach obozu koncentracyjnego, to właśnie współcierpiący z człowiekiem Bóg, uwidoczniony w Krzyżu Chrystusa, pozostaje nieodwołalnie miłującym Ojcem i Przyjacielem. Mocą miłości podnosi człowieka z upadku, pomaga ocalić jego ludzką godność, a w chwili śmierci przyjmuje człowieka i zbawia go.
Ks. Arcybiskup zwrócił też uwagę na działanie Krzyża we współczesności. Powiedział m.in.: „Pomimo, że wielu polityków i ludzi kultury mówiło – nigdy więcej – to mamy wrażenie, że to doświadczenie ciągle tkwi, że kłamstwa dalej jest zbyt dużo, że przemocy i cynizmu dalej jest zbyt dużo. Dlatego stając na progu Wielkiego Postu patrzymy w tę tablicę. (…) Studiując wspomnienia więźniarek uświadamiamy sobie ile w nich było wiary, ile było zawierzenia Bogu, łączenia ich cierpienia z cierpieniami Chrystusa”.
W pieśni „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony”, która wybrzmiała wcześniej w kościele podczas poświęcenia Krzyża podkreślił jej fragment: „Z Ciebie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo!”. W trudnych czasach współczesnego zamętu tylko Bóg jest i pozostanie nieodmiennie stałym i jasnym punktem odniesienia, który pomoże przetrwać wszelkie trudności i przeciwności. Tylko Krzyż daje też siłę, która ucząc pamiętać, pozwala przebaczać.
Uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej
Przed błogosławieństwem, na koniec Mszy św., zabrała głos Pani Dorota Dobak-Hadrzyńska, przedstawicielka Stowarzyszenia Terra Incognita i jedna z inicjatorek upamiętnienia filii KL Ravensbrück tablicą pamiątkową, zaprojektowaną przez poznańskiego rzeźbiarza Andrzeja Kołodziejczyka. Przedstawiła historię inicjatywy upamiętnienia, ludzi, którzy przyczynili się najpierw do odkrycia prawdy o tym fragmencie historii, potem zaś do zmaterializowania pamięci w postaci tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Chojny.
Następnie poświęcono i odsłonięto tablicę. Na prośbę Ks. Arcybiskupa, odsłonięcia tablicy dokonała jedna z uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie, pełniąca wartę honorową. Wierni, wraz z Ks. Arcybiskupem podeszli w ciszy do tablicy, którą Ks. Arcybiskup poświęcił, by następnie na jego prośbę i na koniec uroczystości odśpiewać ze wszystkimi uczestnikami uroczystości pieśń „Boże coś Polskę”.
Wydarzenie w naszej parafii zostało szeroko odnotowane w lokalnych mediach i bogato udokumentowane materiałami wizualnymi. Zrelacjonowały ją min. portale: igryfino.pl, chojna.pl oraz profil facebook „Królewska Chojna”, którym dziękujemy za możliwość udostępnienia zdjęć:
https://www.igryfino.pl/artykul/46647,pamiec-o-obozie-pracy-ma-laczyc-a-nie-dzielic-foto-wideo
Oprawę muzyczną mszy i uroczystości przygotowała Schola Parafialna w składzie:
Katarzyna Cieślik, Weronika Łyczko, Joanna Murmyło, Maria Rebelka, Anna Skiba, Sebastian Ułasowicz – śpiew, Marek Jakubiszyn – organy i Sławomir Błęcki – opracowanie muzyczne, gitara klasyczna, śpiew.
Jak powiedział podczas kazania Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga wskazując na Pamiątkową Tablicę: „Mam wrażenie, że to jest pierwsza z takich patriotyczno-narodowych tablic i miejsc, i znaków w tej świątyni”.
Autor: Sławomir Błęcki