El Greco (1541 – 1614) – Zesłanie Ducha Świętego
Zesłanie Ducha Świętego nazywane jest także Pięćdziesiątnicą lub Zielonymi Świątkami. Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Chrystusa, a zapowiadany przez Niego przed Wniebowstąpieniem, Duch Święty zstępuje na pozostających w Wieczerniku Apostołów i Maryję. Przybiera postać „szumu wiatru” i „języków ognia”, Apostołowie zaczynają mówić wieloma językami, otrzymują charyzmaty, czyli wielorakie dary duchowe (Dz 2,1−11).
Czym lub raczej kim jest Duch Święty? Jak rozumieć Jego działanie i rolę?
Zesłanie Ducha Świętego jest momentem, w którym Jedyny Bóg ukazuje ludziom swą trynitarną naturę. Bóg chrześcijański nie jest egoistycznym samotnikiem, nie jest sam w kosmosie, jest Jeden w Trzech Osobach. Każda z Osób Boskich odróżnia się od pozostałych tym, czym odróżnia pozostawanie w relacji. Jednocześnie stanowią jedno, bo ich relacja jest doskonała i łączy w sposób zupełny. Relacją łącząca Ojca, Syna i Ducha jest Miłość. Bóg jest Miłością i jej dawcą, jest Jedynym Bogiem w Trzech Osobach.
Trynitarnej natury Boga nie sposób pojąć posługując się ludzkimi pojęciami. Pozostaje ona dla nas tajemnicą, jednym z dogmatów i fundamentów wiary, jej tarczą, scutum fidei, jak nazywano ją i przedstawiano w średniowieczu.
Scutum fidei – tarcza wiary:
Ojciec jest Bogiem, nie jest Synem, nie jest Duchem,
Syn jest Bogiem, nie jest Ojcem, nie jest Duchem
Duch jest Bogiem, nie jest Ojcem, nie jest Snem
To właśnie Duch Święty, Trzecia Osoba Boga, w dzień Pięćdziesiątnicy uchyla rąbka tajemnicy o trynitarnej naturze Boga. I pomaga nam nieustannie w jej kontemplowaniu i pogłębianiu naszej wiary.
Warto posłuchać jak o Duchu Świętym, o Jego roli i działaniu mówił ś.p. Ks. Piotr Pawlukiewicz.
sł.b.